29 czerwca 2017 Udostępnij

Protezy zębowe - stałe i ruchome

Z protezy zębowej korzysta się jeżeli występują braki kilku zębów bądź ma miejsce całkowite bezzębie. Bywa, że konieczne jest sięgnięcie po sztuczne zęby. Jeżeli myślisz o tym, zapoznaj się zatem z możliwościami nowoczesnej protetyki. Od ilości Twoich zębów oraz funduszy będzie zależało, jaką protezę założysz. Oto rodzaje protez stałych i ruchomych.

Za sprawą nowoczesnych technologii, trudno będzie Ci określić, czy zęby są naturalne, czy to może sztuczna szczęka. Jeżeli masz braki w uzębieniu, powinieneś je uzupełnić, ponieważ mogą one spowodować problemy. Sąsiednie zęby przemieszczają się, a te z naprzeciwka wysuwają. To prowadzi do chwiejności zębów, problemów ze zgryzem oraz stawami żuchwowo-skroniowymi. Częściej przy obluzowanych zębach występują choroby przyzębia i pojawiają się uszkodzenia. Jeżeli brakuje zębów, wymowa jest niewyraźna, a pokarm nie jest należycie rozdrabniany, co może łączyć się z zaburzeniami trawienia.

Korony zębowe, implanty i licówki - stałe uzupełnienia protetyczne

Najprostsze z nich są wkłady koronowe, które wykorzystuje się do zastąpienia części koronowej zęba. Jeżeli chcesz poprawić barwę i kształt zęba - od tego są licówki. To jeden z typów protez stałych, a ma formę cienkich nakładek, które dentysta przykleja na powierzchni zębów.

Komfortowe protezy zębowe

Do protez stałych zalicza się też most protetyczny. Wypełnia on przestrzeń po jednym lub kilku zębach. Jego filarami są zęby własne, ale stosuje się również w tym celu implanty. Z powodu znacznej ceny tej metody, pacjenci często decydują się rozwiązanie protetyczne, jeżeli brakuje im wielu zębów.

Protezy ruchome - częściowe

Jeżeli brakuje kilku zębów, można wykonać protezę częściową szkieletową bądź nakładkową. Na własnych zębach pacjenta opiera się proteza szkieletowa. Jest ona łatwa w kwestii utrzymania higieny, stabilna, oraz w jej przypadku rzadziej dochodzi do chorób przyzębia. Ma ona metalową, wytrzymałą konstrukcję i jest delikatna. Jest komfortowa w użytkowaniu. Mocuje się ją metalowymi klamrami lub niewidocznymi zatrzaskami. Inne protezy ruchome to protezy nakładowe, oparte na korzeniach zębów, z wykorzystaniem zaczepów. Sięga się po nie, jeżeli pacjent ma słabe korzenie bądź jest ich zbyt mało.

Protezy szkieletowe i nakładowe mają tę zaletą, że wykorzystują uzębienie i korzenie własne u pacjenta, dzięki czemu podczas jedzenia siły działają na kości szczęk w fizjologiczny sposób - zbliżony do naturalnego.

Michał Urasiński

Redakcja nakoniecswiata.com.pl