6 grudnia 2016 Udostępnij

Czym się charakteryzują akrylowe protezy zębowe?

Proteza akrylowa

Proteza akrylowa nie przez przypadek cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających stomatologów. Wiadomo, że nie tylko odbudowuje braki zębowe, ale również przywraca estetykę i pozwala na swobodne żucie. Najczęściej w jej skład wchodzi akrylowa płyta oraz zęby, które są w niej osadzone. Kształt zębów jest zresztą dobierany dla każdego pacjenta indywidualnie, najczęściej wykonuje się je przy tym z akrylu, choć mamy do czynienia również z rozwiązaniami kompozytowymi, a nawet z porcelaną.

Rodzaje protez

Protezy akrylowe dzielimy na całkowite oraz częściowe. Proteza całkowita może się trzymać w jamie ustnej dzięki warstwie śliny, która znajduje się pomiędzy bezzębną szczęką oraz płytą protezy. Gdy mamy do czynienia z protezą górną, płyta jest dość rozbudowana, a tym samym może się ona trzymać dość dobrze nawet pomimo odejścia od klamer i zaczepów. Sytuacja komplikuje się w odniesieniu do całkowitej protezy dolnej, siła przyssania jest bowiem znacznie mniejsza, a tym samym nie mamy wcale do czynienia ze stabilnym trzymaniem się.

Oczywiście, pacjent natychmiast reaguje na taki dyskomfort i często rezygnuje nawet z samego noszenia protezy. Problem można rozwiązać przede wszystkim poprzez podjęcie decyzji o wszczepieniu przynajmniej dwóch implantów, na których proteza może być zapinana z wykorzystaniem zaczepów.

Preparaty do protez

Niekiedy pomocne okazują się też kremy mocujące, zwiększają one bowiem przyczepność uzębienia do podłoża, co podnosi komfort pacjenta. Jeśli pojawia się konieczność uzupełnienia braku kilku lub kilkunastu zębów, znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się być protezy częściowe. Ich płyta jest zredukowana, a tym samym mamy do czynienia z miejscem, które zostało pozostawione na własne zęby pacjenta. Proteza nie może już jednak utrzymywać się sama, niezbędne są więc metalowe klamry.

Higiena protez

Czasem klamry te muszą być umieszczane bezpośrednio na przednich zębach, jest to bowiem wymuszone panującymi w ustach warunkami. Druciki potrafią jednak przeszkadzać pacjentom, którzy, jeśli tylko mają taką możliwość, proszą o rezygnację z takiego zabiegu. Niestety, taka praktyka w istotny sposób obniża stabilność protezy, a nawet przyczynia się do jej przemieszczenia.

Za optymalne uważa się więc cztery klamry, które są umieszczone na zębach oddalonych od siebie tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Uzupełnienie częściowe jest często uważane za krótkotrwałe. Wielu klientów decyduje się na nie zresztą przede wszystkim ze względów estetycznych, a nie dlatego, że jest to rozwiązanie funkcjonalne. Względy estetyczne prowadzą też często do rezygnacji z klamerek.

Michał Urasiński

Redakcja nakoniecswiata.com.pl