7 października 2016 Udostępnij

Aparat na zęby

Aparat ortodontyczny gwarantować nam będzie odpowiedni zgryz

Proste zęby to już nie tylko ładny uśmiech, ale również łatwiejsze dbanie o czystość jamy ustnej i też skuteczniejsza walka z próchnicą i parodontozą. Aparat ortodontyczny nie będzie jednak przykrą koniecznością, ale będzie modny. Ta moda będzie zdrowa, ponieważ dzięki niej wyprostujemy zęby i leczymy swoje wady zgryzu a także bardzo często liczne kompleksy. Aparaty noszą i dzieci i dorośli a wśród młodzieży cieszą się zainteresowaniem te dodatkowo zdobione. Dziś srebrne czy przeźroczyste klamerki już nie będą dziwić. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Ruchome aparaty ortodontyczne

Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci Zmiana zębów z mlecznych na stałe będzie trwała kilka dni. Zmienia się wtedy również kształt szczęki i żuchwy. Jeśli rodzice zobaczą, że mleczaki nie rosną prosto powinni udać się do ortodonty. Dzieciom między 4 a 12 rokiem życia najczęściej zaleca się aparaty ortodontyczne zdejmowane ruchome. Ich noszenie sprawia, że zęby nie będą się wychylać we właściwym kierunku a szczęki się dobrze rozrastają i będzie miejsce dla stałych zębów. Są to wyjmowane aparaty, dlatego rodzice muszą kontrolować czy dziecko będzie je nosiło.

Kształt szczęki i żuchwy

Kiedy można założyć aparat ortodontyczny?

Dzieciom stały aparat będzie się zakładać wyłącznie w momencie, gdy mają już wszystkie stałe żeby. U dorosłych można to robić niezależnie od wieku nawet po skończeniu 40 lat. Może się tak zdarzyć, że u osób starszych sam aparat nie będzie wystarczał, ponieważ wada jest spowodowana budową szczęki albo też żuchwy. Wtedy konieczna stanie się interwencja chirurga, który ustawi je w dobrym położeniu. Leczenie ortodontyczne dorosłych musi być połączone z metodami protetycznymi lub też wszczepieniem implantów.

Aparaty lingwalne - co to?

Ostatnio stosuje się również lingwalne aparaty, których nie widać w budzi przy szerokim uśmiechu zameczki nie będą kaleczyć języka i nie będą również przeszkadzać nam w jedzeniu. Zakłada się je na zęby od strony języka. Aparat łatwiej będzie się czyściło niż tradycyjny, jest nieco droższy, a o założeniu decyduje lekarz. Nie będzie to jednak we wszystkich przypadkach możliwe, dlatego bez konsultacji z lekarzem trudno powiedzieć czy ktoś może mieć taki aparat.

Bartosz Niedźwiedź

Redakcja nakoniecswiata.com.pl