8 października 2016 Udostępnij

Korona protetyczna bez tajemnic

Co to jest korona protetyczna?

Gdy nasz ząb nie jest uszkodzony, składa się z korzenia oraz korony. Mianem korony określamy przy tym tą jego część, która jest widoczna w ustach. Nie można nie zgodzić się z tym, że właśnie od niej uzależniona jest estetyka naszego uśmiechu. Gdy ząb jest uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym typową odbudowę kompozytową znaną jako plomba, jednym z możliwych rozwiązań jest wykorzystanie korony protetycznej. Ta jest zacementowana na stałe, a to oznacza, że nie ma możliwości wyjęcia jej z ust.  (http://www.pro-orto-dent.pl/protetyka.html)

Korona nie tylko odtwarza uszkodzony ząb, ale również ma korzystny wpływ zarówno na jego wygląd, jak i kolor. Wiele uwagi poświęca się jej również z uwagi na jej wkład w leczenie implantologiczne, o ile bowiem zadanie implantu polega na odtwarzaniu części korzeniowej zęba, korona protetyczna jest odpowiedzialna tak za jego funkcjonalność, jak i za estetykę.

Dlaczego warto wykonać koronę protetyczną?

Korona protetyczna najczęściej jest wykonywana w momencie, w którym doszło do znacznego stopnia uszkodzenia naturalnej korony zęba, co może być zarówno wynikiem próchnicy, jak i urazu. Warto jednak myśleć o niej także w przypadku patologicznego starcia oraz w momencie wszczepiania implantu. Wskazaniem jest też leczenie kanałowe i potrzeba wzmocnienia zęba, a także względy estetyczne, jest to bowiem sposób na radzenie sobie z zębami o trwałych przebarwieniach. Niekiedy korona protetyczna pozwala też na tak zwaną korektę stosunków zwarciowych, co sprawia, że nie trzeba poddawać się leczeniu ortodontycznemu.

Odtworzenie uszkodzonego zęba

Czy korony protetyczne to najlepsze rozwiązanie?

Choć mają wiele zalet, korony protetyczne wcale nie są stosowane bez względu na okoliczności. Odwołujemy się do nich przede wszystkim wówczas, gdy nie ma mowy o innej możliwości trwałego rekonstruowania zęba. To właśnie one zwiększają trwałość słabych zębów, poprawiają ich wygląd, a także odbudowują ich brakujące części.

Z czego składają się korony protetyczne?

Korony protetyczne wykonuje się obecnie z coraz szerszej gamy materiałów, choć najczęściej wymienia się w tym kontekście akryl i kompozyty do tworzenia koron tymczasowych oraz metal i porcelanę na podbudowie metalowej w przypadku koron instalowanych na stałe. Od niedawana mamy też do czynienia z koronami pełnoceramicznymi.

Jacek Kamiński

Redakcja nakoniecswiata.com.pl