8 października 2016 Udostępnij

Co to są wkłady koronowo-korzeniowe?

Wkłady koronowo-korzeniowe są to ćwieki cementowane do korzenia, które będą poniekąd wzmacniać złamane zęby

W momencie, gdy ilość pozostałych ponad kością i dziąsłem tkanek zęba będzie niewielka wykonanie obudowy z użyciem wypełnienia będzie obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania a często będzie to również niemożliwe. W tej sytuacji ważne będzie wykonywanie wkładu koronowo – korzeniowego, który przeniesie siły żucia na korzeń zęba. (http://www.pro-orto-dent.pl/Implanty.html)

Z czego są wykonane wkłady koronowo-korzeniowe?

Wkłady koronowo-korzeniowe przygotowywane mogą być z metalu albo też z włókna szklanego. Przed wykonaniem wkłądu ważne będzie również leczenie endodontyczne korzenia i dopiero po szczelnym wypełnieniu można realizować wkład. Ponieważ wkład wykonuje się na zębach leczonych kanałowo a więc martwych nie będzie ten zabieg bolał i nie trzeba robić znieczulenia.

Czy wykonanie korony protetycznej boli?

Niektóre etapy w przygotowywaniu zęba do leczenia z użyciem korony mogą być bolesne dla pacjenta, może się pojawiać pewien dyskomfort, ale lekarze będą o tym uprzedzać i wykonuje się tutaj znieczulenie miejscowe, które eliminuje nieprzyjemne doznania. Same cementowanie gotowej korony nie będzie boleć i nie będzie wymagać znieczulenia.

Leczenie endodontyczne

Jaki rodzaj korony wybrać?

Najwyższa estetyką wyróżniać się będą korony pełnoceramiczne na cyrkonowej podbudowie, ale będą one droższe od koron porcelanowych na stali z tego względu jaki materiał jest tam wykorzystywany oraz jakie technologie. W związku z tym pacjenci często decydują się na to, by w odcinku bocznym mieć korony na stali i pełnoceramiczne w przednim odcinku. Rozwiązaniem pośrednim są porcelanowe korony na złocie, które mają lepszą estetykę i są dobre szczególnie dla osób, które są narażone na alergię na metale nieszlachetne.

Jakie korony wykonuje się na implantach?

W gabinetach stomatologicznych realizuje się korony porcelanowe na podbudowie metalowej albo też pełnoceramiczne na podbudowie cyrkonowej. Koszt przygotowywania koron na implantach będzie wyższy, ponieważ trzeba tam przygotować jeszcze dodatkowo specjalnie łączniki, które odpowiadają za łączenie między koronami a implantami.W ten sposób można sobie zagwarantować, że tak przygotowywane rozwiązanie będzie trwałe.

Michał Urasiński

Redakcja nakoniecswiata.com.pl