8 października 2016 Udostępnij

Na czym polega leczenie kanałowe? Cz. II

Jak stomatolog wykonuje leczenie endodontyczne?

Przed wykonaniem takiego leczenia należy przeprowadzić dokładny wywiad medyczny. Chodzi o to, by sprawdzić jakie problemy miała dana osoba, by zaproponować najlepsze metody opracowania kanałów, które przyniosą najlepszy efekt. Należy między innymi wziąć pod uwagę badanie długości kanałów oraz przygotowanie ślinochronu dla pacjenta. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-kanalowe.html)

Ile etapów obejmuje leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe zaczyna się od otwarcia zęba. Należy sprawdzić jak wygląd miazga i albo ją usunąć, jeśli już jest zniszczona, albo też będzie ją trzeba zatruć do końca i następnie będzie można pozostałości usunąć, gdy będzie usunięty zniszczony materiał przyjdzie czas na opracowanie kanału gutaperką po czym będzie można odbudować ubytek zęba,

Dlaczego oczyszczone kanały muszą być wypełnione?

W ten sposób tworzy się barierę, przez którą bakterie nie będą się dostawać do jamy ustnej i kanałów zęba. Wypełnienie kanałów korzeni zębowych to zabezpieczenie przed powstaniem kolejnego zakażenia w okolicach zębów.

Skuteczne leczenie kanałowe

Czy leczenie kanałowe zawsze zwieńczone jest sukcesem?

Organizm jest żywą strukturą i jeśli chodzi o leczenie kanałowe tak jak przy innych interwencjach zawsze może dojść do powikłań. Najczęściej problemem są zakrzywione kanały korzeniowe, które nie są odpowiednio opracowane i to wypełnienie nie będzie przygotowane na dobrym poziomie. Może się okazać, że w ten sposób kanał nie jest prawidłowo zabezpieczony. Zęby można leczyć endodontycznie po raz kolejny.

Czym przebieg takiego leczenia różni się od pierwszego zabiegu?

W ponownym leczeniu endodontycznym konieczne będzie usunięcie tego wypełnienia, które było już wcześniej wykonane, potem kolejne kroki są takie same.

Czy wiek ma znaczenie przy leczeniu kanałowym?

Wiek nie ma tutaj znaczenia, ale proces leczenia może różnie przebiegać w zależności od wieku, ponieważ będzie to związane istotnie z ty jak są ukształtowane korzenie. Leczenie endodontyczne przeprowadza się także u dzieci. Tego typu leczenie można wykonywać również u dzieci, ale trzeba pamiętać, że tutaj mamy najczęściej leczenie specyficzne, ponieważ nie zawsze będzie rozwinięty wierzchołek korzeniowy i to opóźni proces leczenia.

Czy warto leczyć zęby kanałowo?

Oczywiście że tak, a właściwie to należy je leczyć, ponieważ dzięki temu ząb jeszcze długo nam posłuży a jednocześnie będziemy w stanie zabezpieczyć się przed poważnymi stanami zapalnymi jamy ustnej.

Michał Urasiński

Redakcja nakoniecswiata.com.pl